29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN 97.YILINI UMUTLA VE ÇOŞKUYLA KUTLUYORUZ

/ 28 Ekim 2020 / 456 / yorumsuz
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN 97.YILINI UMUTLA VE ÇOŞKUYLA KUTLUYORUZ

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yılını kutluyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün liderliğinde emperyalizmin yenilgiye uğratılmasının sonucu olarak kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu kadroları Anadolu topraklarını işgale karşı korumak ve emperyalist devletlere karşı Tam Bağımsızlığını elde etmek için var gücüyle mücadele ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmışlardır.

Kurtuluş Savaşı sürerken 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırarak resmen Osmanlı İmparatorluğu’na son verilmiştir.  Cumhuriyetin ilanı sonrası köhnemiş birçok yapı ortadan kaldırılmıştır.  Türkiye Cumhuriyeti’nde, bilim ve evrensel hukuk değerlerine aykırı anlayış tasfiye edilmiş, toplumsal yaşama; çağdaş, laik ve bilimsel temelde bir anlayış getirilmiştir. Çağdaş bir devlet ve toplum olma yolunda yapılacak en önemli işlerden biride laiklik ilkesinin Anayasaya koyularak kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasıdır. Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda hukuk, eğitim, sağlık, ekonomi, bilim ve kültürel yaşam yeniden oluşturulmuştur.

Çağdaş, demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri 19 Mayıs 1919’da atılmış, 23 Nisan 1920’de ulusal egemenlik anlayışı kabul edilmiş, 29 Ekim 1923’te en büyük devrimimiz olan Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Kısaca Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli, Milli Mücadele Kongrelerine ve Kurtuluş Savaşı’na dayanmaktadır. Nice zorluklar ve mücadeleyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti değerleri bugün tehdit altındadır.

Siyasi iktidarın hedefinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri ve devrim yasaları olduğunu biliyoruz. Cumhuriyete ve cumhuriyetin kazanımlarına olan rahatsızlığını ne yazık ki her fırsatta göstermektedir.

AKP iktidarı bugün parlamenter sistemi yok ederek Cumhuriyetin kazanımlarını kaldırmak için var gücüyle çabalamaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatırken ve Cumhuriyeti kurarken izin almamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, Anadolu halkının iradesiyle kurulmuştur. Türk ulusu Cumhuriyeti coşkuyla sahiplenmiştir. Atatürk’le, Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarıyla hesaplaşma niyetinde olan siyasi iktidarın Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklama girişimini şiddetle reddediyoruz.

Cumhuriyet kazanımlarının yeniden hayata geçirildiği demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına dayanan Tam Bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti’nin mücadelesi yürütülecektir.  Bu mücadele Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına, bağımsızlık uğruna büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur.

29 Ekim 1923’de Cumhuriyetimizin ilan edildiğindeki; umut ve heyecanı ile Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan, sahip çıkan tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyoruz.

KÜLTÜR SANAT-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU